ГоловнаПоради ріелтораЯк продати свою долю житла?

Як продати свою долю житла?

Як продати свою долю житла?

Дуже просто продати квартиру, коли вона належить вам вся до останнього квадратного сантиметра. А ось коли ви володієте лише частиною житлового приміщення - тут-то і починаються проблеми.

Відповідно до Цивільного кодексу майно (у тому числі нерухоме), яке знаходиться у власності два або декількох осіб, належить їм на праві загальної власності. Загальна власність буває без визначення доль в праві (спільна власність) і з визначенням доль (пайова власність). Так участникамі спільної власності на майно є подружжя, якщо вони придбали його під час браку (у разі, коли шлюбним договором не передбачене інше). Але вони можуть у будь-який час переоформити спільну власність в пайову, наприклад, якщо в період браку купили квартиру, а потім розвелися або по інших причинах вирішили поділити її. Варто відзначити, що режим спільної власності зберігається і після розірвання браку, якщо розділ загального майна не вироблений. Вимога про розділ може бути заявлена протягом трьох років після розірвання браку.

За угодою або в судовому порядку?

Розділ майна здійснюється за угодою сторін, а якщо домовленості досягти не удалося - за рішенням суду. Ділиться загальне майно лише після попереднього встановлення долі кожного з учасників спільної власності. Для цього подружжя укладає угоду про визначення доль кожного з них. Засвідчувати його у нотаріуса не обов'язково, але сторони по збственному бажанню можуть нотаріально завірити документ. Дана угода - підстава для державної реєстрації пайової власності кожній із сторін на конкретну квартиру. Кожен з подружжя отримає на руки свідоцтво про держреєстрацію, підтверджуюче права на квартиру в долях, вказаних в угоді.

Якщо сторони не досягнуть згоди, то за рішенням даного питання доведеться звернутися до суду. За загальним правилом при розділі майна долі подружжя визнаються рівними, якщо договором між ними не передбачене інше. Суд має право відступити від такого принципу для дотримання інтересів неповнолітніх дітей. Крім того, ситуація, коли один з подружжя не отримував доходи по нешанобливих причинах або витрачав загальне майно в збиток сім'ї, також може обернутися не в його користь при визначенні доль. Судове рішення, що набрало чинності, про розділ загального майна і визначення долі подружжя є підставою для реєстрації долі кожного з них.

З вимогою орозділі загального майна подружжя в судовому порядку має право звернутися кредитор одного з них для звернення стягнення. Це правило діє, якщо у чоловіка-боржника недостатньо іншого майна для виконання своїх зобов'язань.

Без реєстрації немає права

Подружжя розділило квартиру? Спільна власність припиняється і виникає пайова. Але угоди або судового рішення для цього недостатньо.

Коли квартира належала подружжю на праві спільної власності, їм було видано одне свідоцтво про державну реєстрацію права (за умови, що дане право виникло після набуття чинності закону про державну реєстрацію прав на нерухоме майно). У зв'язку з тим що подружжя поділило квартиру і кожному належить певна доля, необхідно відобразити це документально. Згідно із законом державна реєстрація є єдиним доказом існування права.


Таким чином, необхідно пройті процедуру держрегистрациі долі в праві загальної власності. Для цього слід подати пакет документів в орган по державній реєстрації прав на нерухоме майно і операцій з ним.

Окрім заяви від кожної сторони необхідно також представити:

угода про розділ майна або судове рішення; квитанцію про оплату державного мита за реєстрацію (500 крб.); документи, що встановлюють право, на квартиру; свідоцтво про шлюб.

Держреєстрація проводиться протягом одного місяця. Після цього кожен з учасників отримує свідоцтво про реєстрацію права з вказівкою долі. На оборотну сторону свідоцтву заносяться зведення про право останніх учасників пайової власності.

Як продати долю?

Після переоформлення житлової площі із спільної власності в пайову змінюється порядок розпорядження квартирою. Зокрема, правила продажу долі. Головним принципом в даному випадку є дотримання переважного права покупки. Що це означает? При продажі долі сторонній особі останні учасники (наприклад, другий чоловік) мають переважне право на покупку долі, що продається, за ціною, за яку вона виставлена і на інших рівних умовах. Продавець зобов'язаний сповістити останніх учасників пайової власності про свій намір продати долю. Робиться це обов'язково у письмовій формі, з вказівкою ціни і інших умов продажу.

Якщо протягом одного місяця останні учасники пайової власності відмовляться від покупки або не придбають долю, що продається, продавець має право реалізувати її будь-якій особі. У разі, коли продавець порушив дане правило, інший учасник пайової власності може протягом трьох місяців вимагати переведення прав і обов'язків покупця на нього. Для цього йому необхідно звернутися до суду.

Правило про переважну покупку дотримується і при відчуженні долі за договором міни. У останніх випадках (дарування, застава, оренда) переважне право не діє.

При черенячедокументів на державну реєстрацію треба прикласти підтвердження відмови останніх учасників пайовій власності від покупки долі. Якщо даний документ відсутній, то орган, який здійснює реєстрацію, зобов'язаний припинити її, поки не пройдет місяць з дня сповіщення продавцем останніх учасників пайової власності.


Архітектура

Ази дизайну Класика, бароко, модерн, мінімалізм, - в любомстіле слід діяти по базових правилах побудови житлового простору, одним для всіх. Вони виходять з психології сприйняття інформації людиною. І, як закони...
П'ятниця: час на покупку

П'ятниця: час на покупку 2009-10-12 14:44:04 Якщо сонце сходить на сході, то уранішня прохолода, напевно, бере почало з протилежною сторони столичного регіону. Її формують величезні лісові масиви, річки і озера....Проектування будинку: головні принципи

Проектування будинку: головні принципи Ось, нарешті Ви вирішили будувати будинок. Це прекрасно! Прекрасне рішення! Проте не все так просто. З чого ж слід починати?! У випадку якщо у Вас ще...

Дивіться такожЗміна класу

Зміна класу Чи не кожен мешканець багатоквартирної "панельки" мріє змінити її додому бізнес-класу -- з підземним паркінгом, охороною, кольорами в під'їзді і, звичайно, з квартирами більшої площі, чим було встановлено...
(c) Ринок нерухомості :: Огляд ринку нерухомості, Обмін досвідом. Прогнози і тенденції розвитку ринку нерухомості