ГоловнаСтаттіЩо потрібно знати про завдаток

Що потрібно знати про завдаток

Що потрібно знати про завдаток


Завдаток - одне з тих слів, точне юридичне значення яких не збігається з повсякденним, побутовим. У ужитку під завдатком ми швидше за все розуміємо частковий платіж вперед за товар або послугу. Після передачі товару або надання послуги повинен вироблятися остаточний розрахунок. Ну, а якщо продавець так і не віддасть товар - що буде із завдатком? Напевно, його доведеться просто повернути?

Виявляється, все не так просто. Ту операцію, про яку ми зараз говорили правільнєє назвати авансом. А завдаток - не просто частковий платіж, але ще і спосіб забезпечення зобов'язань. І правові наслідки порушення своїх зобов'язань якими-небудь із сторін будуть зовсім іншими.

Трохи теорії

Згідно статті 380 ГК РФ, "завдатком визнається грошова сума, що видається одній з договірних сторін в рахунок тих, що належать з неї за договором платежів іншій стороні, на доказ укладення договору і в забезпечення його виконання".

Завдаток - один з класичних способів забезпечення зобов'язань. Хоча він застосовується не настільки широко, як застава або неустойка, але в певних стосунках - наприклад, при наданні послуг фізичною особою фізичній особі - він сповна поширений.

Отже, ідея завдатку полягає в тому, що внесений частковий платіж виконує додаткову забезпечувальну функцію. Причому функція ця подвійна. У чому ж вона полягає?

Для відповіді на це питання доведеться звернутися до статті 381 ГК (пункт 2). Згодне їй, якщо договір не виконується з вини задаткодателя, то гроші йому не повертаються, - в цьому плані завдаток нагадує заставу з полегшеним порядком звернення стягнення на предмет застави. Навпаки, якщо своїх зобов'язань не виконує задаткополучатель, то він повинен повернути завдаток в подвійному розмірі. З цього боку завдаток має загальні риси з неустойкою (штрафом) - хоча тут забезпечувальна функція набагато сомнітельнєє: адже ці гроші потрібно ще якось стягнути з винного боку!

І, нарешті, якщо зобов'язання не було виконане за угодою сторін або унаслідок неможливості виконання, завдаток просто повертається задаткодателю, і сторони розходяться мирно. Так, принаймні, трактує справу ст.381 ГК (п.1).

Легко відмітити, що конструкція завдатку може бути використана лише в таких договорах, де в обох сторін є зобов'язання один перед одним, причому в однієї із сторін - зобов'язання грошове (сплатити певну суму). У протином випадку сторони опиняються в нерівному положенні. Безглуздо, наприклад, говорити про завдаток за договором позики, - адже там у кредитора обов'язків немає, є лише права. А ось договори купівлі-продажу або відшкодувального надання послуг логічно і зручно забезпечувати завдатком.

Але далеко не всякий частковий платіж є завдатком. По-перше, обов'язковою умовою є письмова форма угоди про завдаток, - інакше в разі сумнівів і суперечок такий платіж розглядатиметься як аванс. По-друге, договір, зобов'язання з якого забезпечуються завдатком, має бути вже поміщений до моменту укладення договору про завдаток (або хоч би одночасно з ним) - оскільки завдаток, за визначенням, "видається одній із сторін ... іншій стороні на доказ укладення договору." По-третє, гроші повинні передаватися саме іншій стороні основного договору, а не третій особі.На дороге житло і знижки більше

На дороге житло і знижки більше Коли ціни на нерухомість в столиці зростають, про сектор елітних квартир все якось благополучно забувають: навіщо намагатися в черговий раз знатися на його проблемах...
чи Подешевшає старе московське житло?

чи Подешевшає старе московське житло? Всім відомо, що ціни на московські квартири досягли небувалих висот ще в минулому році. Зараз на ринку нерухомості йде процес стагнації, а найбільш неліквідні і...Брокерський брак

Брокерський брак 2009-10-11 16:35:37 Іпотечна криза в США вже позначається на російському іпотечному ринку. З'явилися перші повідомлення про те, що банки розривають стосунки з іпотечними брокерами. В умовах дефіциту ліквідності...

Дивіться такожПокупка квартири в будинку

, що будується Покупка квартири в будинку Дефіцит пропозицій па ринку первинної нерухомості викликав бурхливе зростання цін на квартири в будинках, що будуються. Щотижневе зростання цін на житлі стало логічним...
(c) Ринок нерухомості :: Огляд ринку нерухомості, Обмін досвідом. Прогнози і тенденції розвитку ринку нерухомості